State Placers

2014 (18)

  • AJ Leitten, Fort Mill, SC 4A

  • Collin Stewart, South Mecklenburg, NC 4A

  • David Cline, Jay M Robinson, NC 4A

  • Nick Sexton, AL Brown, NC 4A

  • Josh Motsinger, Vance, NC 4A

  • Carl Guess, South Caldwell, NC 4A

  • Zane Knight, Alexander Central, NC 4A

  • Kane Price, Mooresville, NC 4A

  • Wadell ‘Z’ McNeely, Mallard Creek, NC 4A

  • Parker Walton, Weddington, NC 3A

  • Brett Underwood, Piedmont, NC 3A

  • Mark Bedard, East Gaston, NC 3A

  • Joe Walther, Cuthbertson, NC 3A

  • Jordan Wilson, East Gaston, NC 3A

  • Paul Carson, Hunter Huss, NC 2A

  • Jackson Price, Central Academy NC 2A

  • Max Spada, Charlotte Country Day, NC IND

  • Michael McClelland, Charlotte Latin, NC IND

2015 (22)

  • Esco Walker, Hopewell, NC 4A

  • Collin Stewart, South Mecklenburg, NC 4A

  • Nick Sexton, AL Brown, NC4A

  • Adam Pelter, Butler, NC 4A

  • Zane Knight, Alexander Central, NC 4A

  • Carl Guess, South Caldwell, NC 4A

  • Peter LaPiana, Charlotte Catholic, NC 4A

  • Parker Walton, Weddington, NC 3A

  • Tyler George, Hickory Ridge, NC 3A

  • Tanner Gleaton, Central Cabarrus, NC 3A

  • Ryan McKellar, Sun Valley, NC 3A

  • Thomas Flitz, Piedmont, NC 3A

  • Chris Berg, Central Cabarrus, NC 3A

  • Jordan Wilson, East Gaston, NC 3A

  • Jayquan McEntyre, Mount Pleasant, NC 2A

  • Jonathan Collins, Stuart Cramer, NC 2A

  • Ian Rogers, Central Academy, NC 2A

  • Tristen Hendren, Hunter Huss, NC 2A

  • Slade Moss, Hunter Huss, NC 2A

  • Tristan Black, Southlake Christian, NC IND

  • Max Spada, Charlotte Country Day, NC IND

  • Tyler Henry, Charlotte Latin, NC IND

2016 (21)

  • Kaleb Queen, South Caldwell, NC 4A

  • Esco Walker, Hopewell, NC 4A

  • Zak Rainess, Lake Norman, NC 4A

  • Zeke Bean, York Comprehensive, SC 4A

  • Nick Sexton, AL Brown, NC 4A

  • Tanner Gleaton, Central Cabarrus, NC 3A

  • Cade Davis, Cox Mill, NC 3A

  • Ryan More, Marvin Ridge, NC 3A

  • Parker Walton, Weddington, NC 3A

  • Joseph Bedard, East Gaston, NC 3A

  • Matthew Sloan, Hickory Ridge NC 3A

  • Christian Beach, Marvin Ridge, NC 3A

  • Noah Walker, Cuthbertson, NC 3A

  • Matt Price, Piedmont, NC 3A

  • Thomas Flitz, Piedmont, NC 3A

  • Chris Berg, Central Cabarrus, NC 3A

  • Alex Miles, Central Academy, NC 2A

  • Will Van Hoose, Indian Land, SC 2A

  • Tristan Black, Southlake Christian, NC IND

  • Tyler Henry, Charlotte Latin, NC IND

  • Daymond Turner, Metrolina Christian, NC IND

2017 (24)

  • Brody Claassen, Fort Mill, SC 5A

  • Will Edmiston, Lake Norman, NC 4A

  • Iassac Shaw, Mooresville, NC 4A

  • Esco Walker, Hopewell, NC 4A

  • Noah Shaw, Mooresville, NC 4A

  • Jake Reid, Providence, NC 4A

  • Nathan Dugan, Lake Norman, NC 4A

  • Eric Hudson, North Mecklenburg, NC 4A

  • Alex Teeter, Mooresville, NC 4A

  • Collin Shulman, Hickory Ridge, NC 3A

  • Tanner Gleaton, Central Cabarrus, NC 3A

  • Colby Funderburk, Piedmont, NC 3A

  • Blake Baker, St Stephens, NC 3A

  • AJ Gilvary, Piedmont, NC 3A

  • Michael Flitz, Piedmont, NC 3A

  • Nathan Buchanan, Central Cabarrus, NC 3A

  • Matthew Sloan, Hickory Ridge, NC 3A

  • Matthew Price, Piedmont, NC 3A

  • Tyrie Houghton, Weddington, NC 3A

  • Jonathan Collins, Stuart Cramer, NC 2A

  • Justyn Black, Southlake Christian, NC IND

  • Max Spada, Charlotte Country Day, NC IND

  • Christian Furnari, Charlotte Christian, NC IND

2018 (29)

  • Bailey Wicker, Piedmont 3A

  • Tucker Allen, Eastside 4A

  • Justyn Black, Southlake Christian PVT

  • Caleb Queen, South Caldwell 4A

  • Joey Ricco, Providence Day School PVT

  • Ethan Workman, Central Cabarrus 3A

  • Matt Price, Piedmont 3A

  • Cade Haines, CATA 2A

  • Ethan Johnson, Fort Mill 5A

  • Rich Treanor, Hough 4A

  • Dalton Mackey, Andrew Jackson, 

  • Cannon Bridges, West Lincoln 2A

  • Luis Oropesa, Piedmont 3A

  • Collin Shulman, Hickory Ridge 4A

  • AJ Gilvary, Piedmont 3A

  • Isaac Shaw, Mooresville 4A

  • Mason Fisher, Piedmont 3A

  • Ethan Duft, Hickory Ridge 4A

  • Corbin Houdeshell, Lake Norman 4A

  • Preston Scarborough, CATA 2A

  • Nathan Buchanan, Central Cabarrus 3A

  • Hunter Brown, Sun Valley 3A

  • Joel Kanagy, Sun Valley 3A

  • Garret Overbay, Mt Pleasant 2A

  • Tommy Capul, Marvin Ridge 3A

  • Nate Huntley, Piedmont 3A

  • Colby Funderburk, Piedmont 3A

  • Andrew Capul, Marvin Ridge 3A

2019

2020 (23)

  • Brock Carey, NC 2A
  • Nate Burrage, NC 3A
  • Spencer Cox, SC 5A
  • Tommy Capul, NC 3A
  • Jun Figueredo, NC 4A
  • Bailey Wilkins, SC 5A
  • Luke Masterton, NC 3A
  • Will Lowery, NC 4A
  • Levi Klutz, NC 2A
  • Josh Fahrenkrog 
  • Oren Bost 
  • Kurt Hayes 
  • Greg Merriman 
  • Noah Luna   
  • Nicholas Schutz
  • Braden Wharton 
  • Luke Phillips 
  • Justin Whalen 
  • Daniel Tierney 
  • Will Cline 
  • Zack Karagis
  • Noah Rupp
  • Hunter Jones 

Total: 137